बिशेस समाचार

थाहा छ तपाईंको थर कसरी रहन गयो रु छैन भने यो पढ्नुहोस् तपाइको थर यसरि राखिएको हो

इतिहास       ,

खसजातिका धेरै थरहरु छन्  ती थरहरु केही सरकारी दर्जाबाट, केही गाउँको नामबाट अपभ्रंश भएर बनेका हुन् । अधिकारी, कार्की, भट्ट जस्ता थर सरकारी दर्जाबाट उत्पन्न भएका हुन् भने कोइराला, रिजाल, पराजुली जस्ता थरहरु कर्णाली अञ्चलका गाउँहरुबाट उत्पति भएका हुन् ।

आफ्नो थर के हो र कसरी उत्पति भयो भन्ने जिज्ञासा छ भने तलको सूची पढ्नुहोस् सरकारी दर्जाबाट उत्पत्ति भएका थरहरू १

अधिकारी – दराको हाकिम कार्की – राजस्व अधिकृत भट्ट – राज पुरोहित वा धर्मा्धिकारी भण्डारी – राजकीय कोषको प्रमुख लेखक – लेखक महत – ग्राम प्रमुख रोकाया – महतको सहयोगी थापा – सैनिक दर्जा खड्का – सैनिक दर्जा राना – सैनिक दर्जा बुढा – सैनिक दर्जा बस्नेत – सैनिक दर्जा कर्णाली अञ्चलका गाउँका नाउँबाट उत्पत्ति भएका थरहरू जुम्ला गाउँ– थर धिता– धिताल पाण्डुसेरा– पाण्डे सिञ्जा– सिंजापति चैडिलागाउँ –चौलागाई प्याकुरी– प्याकुरेल सिम्खाडा– सिम्खडा

अछाम तिमिल्सैन– तिमिल्सिना, तिम्सिना घमिराउँ– घिमिरे देवकोट– देवकोटा ढुङ्ग्रानी– ढुङ्गाना ढाँकु– ढकाल बजगाउँ– बजगाई रिमा– रिमाल, रसाईली स्वाँरा– स्वार घोडासैन– घोडासैनी पुरासैन– पुडासैनी धमाली– धमला दर्ना– दर्नाल कुइका– कुइँकेल, चाल्सा– चालिसे बारला–बराल लामिसाल– लम्साल बझाङ रेगम– रेग्मी सोत– सोती खार– खरेल, खराल सुवाडा–सुबेडा, सुवेदी बयाना– बनियाँ, बानियाँ बाजुरा जमकट्टी– जमरकट्टेल छाती– छन्त्याल कुँडी– कुड्याल बेलकाटे– केलकाटिया खातिवाडा– खाती

बैतडी गाजरी– गजुरेल डोटी डोटेखेला– डोटेल निरौली– निरौला ओझाना– ओझा बोगटान– बोगटी मुडभरा–मुडभरी मुगु खनाया– खनाल कालैगाउँ– कल्यान खत्याड– खतिवडा दैलेख लामाछान्नी–लामिछाने बाँस्कोट–बास्कोटा बाँस्तोली–बास्तोला सातला– सत्याल लुयाटी–लुईटेल चापागाउँ– चापागाईं

नेपा–नेपाल रिजु्– रिजाल पोखर– पोखरेल लम्सु– लम्साल लम्जी– लम्जेल दह– दाहाल, दहाल गैह्रा–गैह्रे, गैरे भूर्ति– भूर्तेल पराजुल–पराजुली कोइराली–कोइराला दवाडा– दवाडी कट्टील–कट्टेल भुषाकोट– भुषाल सुइय–सुञेल वड–वडाल

मोडासैन–मरासैनी,मरासिनी गुरगाउँ– गुरागाईं कालिकोट खिट्किसैन– खिर्सिने भुतौ– भुर्तेल राँचु– रुचाल गेला–गेलाल वञ्जाडा–वञ्जाडे बाँझकोट–बाझकोटा रुकुम सर्पुकोट–सापकोटा दाङ रजौरा– रजौरिया

तपाईको टिप्पणी

All Right Reserved. © Namastepost. Proudly maintained with by Makura Creations